KOUČOVÁNÍ

„Někteří lidé vstoupí do našeho života a zase odejdou. Někteří zůstanou jen chvíli a navždy změní náš život.“

Co to je koučování?

Nejúčinnější forma práce s jednotlivci i skupinami. Na rozdíl od tréninku, mentoringu nebo poradenství směřuje přímo ke změně myšlení a postojů lidí. Dokáže pomáhat v rozvoji osobnosti člověka a tím zajišťovat hluboké a trvalé změny v jeho celkové profesionalitě.

Pomáhá tam, kde nestačí doplnit znalosti a dovednosti, ale je třeba vytvářet nové pohledy, postoje, překonávat vnitřní osobní bariéry (strach, nízká sebedůvěra, ..), zlepšit

vztahy, komunikaci a schopnost spolupracovat, rozvinout samostatnost, kreativitu a možnosti jak věci dělat lépe, efektivněji. Nepracovat více, ale chytřeji.

Pokud ve firmě s koučem pravidelně pracuje více lidí, je to vždy znát – nejen na výkonech, ale i na změně firemní kultury, zpravidla směrem k respektuplnější komunikaci, větší zodpovědnosti a samostatnosti lidí.

V čem spočívá práce kouče?

Velmi zjednodušeně jde o dialog, kdy kouč především klade otázky a pomáhá partnerovi přemýšlet jiným způsobem než dosud, uvědomovat si své potřeby, mentální nastavení a přicházet na to, jak dosahovat svých cílů.

Kouč pozná, jak s daným člověkem mluvit tak, aby si porozuměli; na co slyší a na co ne, jakým způsobem přemýšlí, co je pro něj citlivé a co motivující, kde má nejlepší zdroje energie.. a dokáže tedy poznat, jak potřebné změny dosáhnout právě v jeho případě. Kouč nastupuje především v situacích, kdy žádoucích výsledků nedokáže koučovaný dosáhnout sám ani s pomocí svého manažera. Koučování se proto hodí pro plnění ambiciózních cílů nebo řešení náročných problémů a chronických potíží v jakékoli oblasti. Kouč umí přijít na podstatu potíží a jejich širší kontext, ale především pomáhá je účinně řešit, zpravidla zcela jiným způsobem, než k nim firma a lidé dosud přistupovali. Jeho práce je založena na důvěryhodném vztahu s koučovanými, kteří tak mohou otevřeně a bez obav pracovat i se skrývanými nebo neuvědomovanými aspekty své osobnosti a začít tak využívat podstatně více svůj vnitřní potenciál.

Kouč je expert na vztahy a komunikaci. Rozvíjí sebereflexi, je katalyzátorem, podporujícím práci partnera na sobě – koučovaný pak sám musí převzít zodpovědnost za výsledky koučování.

Koučování v organizacích

Kouč pomáhá slaďovat potřeby zaměstnavatele a zaměstnanců – cíle pro koučování vyjednává s nadřízeným tak, aby jim koučovaný rozuměl a byly pro něj pokud možno motivující; potřeby a přání koučovaného pak zjišťuje v rámci tohoto zadání. Pomáhá tak probouzet v lidech motivaci, chuť a zdroje pro lepší výkony.

Má-li koučovaný nadřízeného, vyjedná s ním kouč cíle koučování. V rámci tohoto zadání pak pomáhá koučovanému stanovit si své vlastní cíle a cesty jak toto zadání naplnit. Cíle se mohou týkat čehokoli, co souvisí s profesionalitou a výkonem koučovaného. Tak například zadání pro obchodníka může znít takto: Do konce roku 2025 rozšířit portfolio zákazníků o minimálně pět nových firem a navýšit obrat v produktu XY o … Kč.

Jak poznat dobrého kouče?

Ptejte se po akreditaci kouče u některé z profesních asociací, které vám ušetří pátrání po doložení kvalifikace, referencí, vyfakturovaných hodin a prokázání praktických dovedností kouče. Doporučujeme především EMCC (European Mentoring and Coaching Council), kde se můžete podívat do seznamu akreditovaných koučů. Akreditace však nemusí být dostatečným kritériem pro výběr kouče, proto v každém případě doporučujeme osobní setkání a nejlépe rovnou zkusit pilotní koučování zdarma. Výběr tedy můžete rozdělit na formální kritéria (kvalifikace, akreditace, délka zkušenosti v oboru apod.) a vaše vlastní cítění a intuici při osobním setkání.