fridrich_cb

Profese

Konzultant, designér a facilitátor v oblasti organizačního rozvoje a změnových projektů a lektor osobního rozvoje.

Kvalifikace

Andragogika a personální řízení (magisterské studium, Filozofická fakulta, Univerzita karlova, Praha), Marketing, andragogika a další semináře (půlroční stipendium,Universität Hamburg, Hamburg, Německo).
Practitioner a Master Practitioner – neuro-lingvistické programování (certifikát, Institut pro NLP, Praha, 2003 – 2005), Systemické a rodinné konstelace (ve výcviku u Jana Bílého 2009-2010). Množství dalších kurzů od roku 2000 např. na témata: systemické a narativní přístupy, rodinné, systemické a trauma konstelace, hypnotické techniky Miltona Ericksona, jóga smíchu, techniky klaunů a improvizace, pozitivní psychologie, terapie humorem a provokativní terapie, řada dalších kurzů.

Praxe ve společnostech (od roku 1997)

2010 – nyní – lektor – kurzů osobního rozvoje
2008 – nyní – (interim) obchodní a marketingový manažer pro oblast výzkumných služeb MEDIARESEARCH, a.s.
2007 – nyní – spoluvlastník a konzultant core questions s.r.o. (poradenství zaměřené na organizační změny)
2006 – 2008 – filmový koproducent a konzultant v oblasti zábavy
2004 – 2005: Oskar (nyní Vodafone) – konzultant organizačního rozvoje, designer a facilitátor zážitkových seminářů a konferencí
1999 – 2004: Allianz pojišťovna, a.s. – koordinátor, designer a interní lektor rozvoje manažerů obchodu, konzultant organizačního rozvoje
1998 – 1999: PAL International (MAGNA Group – automobilový průmysl) – vedoucí personálního oddělení
1997 – 1998: Fridrich´s Capital Services (nyní RedBaenk) – konzultant M&A
1985 – 1997 – velmi pestré zkušenosti z mnoha různých oblastí

Jazyky

Čeština – rodný jazyk
Angličtina – konverzačně
Němčina – konverzačně

Jak se stalo, že jsem tím, kým jsem.. (profesně)

Při zpětném pohledu na můj život se dají najít tendence ke klíčovým aktivitám v mém současném životě už od mého dětství nebo alespoň od raného mládí; tedy i můj zájem o lidi. Vždycky jsem měl důvěru lidí a vždycky mě lidé a jejich příběhy zajímali a rád jsem je poslouchal, četl či sledoval. Vždycky jsem tak trochu pomáhal, třeba jen vyslechnutím nebo jen diskutováním a to, že jsem se „pomáhání lidem“ začal zabývat v dospělosti více, byl toho nejspíš přirozený důsledek. Na začátku byl ale více „osobní“ zájem, tedy pracovat na svém rozvoji především pro sebe a teprve potom se stalo, že jsem to začal vnímat jako určitý druh poslání. I když jsem dělal spoustu věcí, tak mě to k „pomáhání“ lidem (a i organizacím) vždycky nějak podvědomě „vrací“.

Co mám na sobě rád

Tvořivost, představivost, inovativnost, vnímavost a přátelskost k lidem. Neustálá práce na sobě, sledování trendů a zkoušení nových „věcí“, přístupů, oblastí …. Potřeba dělat si ze smysluplné práce zábavu, která přináší radost a dělat to, co dělám, z přesvědčení.

Co u sebe chci změnit

Mění se to, ale asi jako u hodně jiných kreativních lidí, potřebuji lépe umět vybírat nápady a zlepšovat se v jejich dotahování a rychlosti implementace (už jsem se po letech pozorování, ale trochu zlepšil a svoji nedokonalost vědomě přijímám).

Jaký typ klientely přitahuji

Inteligentní a vnímavé lidi, kteří se nebojí čelit běžným konvencím a něčemu novému. Upřímní, kteří to, co dělají, dělají, protože chtějí a věří, že spousta věcí může vzniknout i díky (jejich) nadšení.

Moje vize

Přinášet do České republiky nové přístupy rozvoje jednotlivců, skupin i organizací a vylepšovat ty stávající. Zažívat opakovaně ten pocit radosti a spokojenosti, že někdo, kdo mi dal svou důvěru a komu jsem věnoval čas, energii, zkušenosti a nápady, zjistil, že to pro něj bylo inspirativní a užitečné, že mu to pomohlo a ještě mu za to můžu vystavit fakturu:).

Moje hodnoty

Svoboda. Láska. Tvoření. Lidský růst. Radost. Smysl.

Moje oblíbené teze

Ono to půjde …. zkusíme něco jiného.
Cesta je minimálně stejně důležitá jako cíl. Tedy nejenom co, ale i jak.
Chyba neexistuje, je to jen zpětná vazba, že mám příště udělat něco jinak.
Vnitřní zdroje pro změnu má vždycky ten/ta kterých se to týká.
Člověk dělá v danou chvíli většinou to nejlepší, co si myslí, že v tu chvíli dělat může.
Ve většině situací existuje více možností volby, svoboda.
Ve všech „živých“ systémech není rovnováha jako setrvalý stav, neustále se tam něco horší nebo lepší podle toho kolik je tomu věnováno pozornosti a energie. Někdy se něco horší i k lepšímu.